Praca Czechy

Prawa pracownika w Czechach.

prawo pracy w Czechach

Emigracja zarobkowa, to świetny sposób na polepszenie standardu życia i możliwość pozwolenia sobie na wszelkie przyjemności, na które zarabiając najniższą krajową w Polsce, raczej nie można sobie pozwolić. Nic dziwnego zatem, że wiele osób rozważa taką opcję. Wiele osób marzy o wyjeździe do Ameryki, inni rozważają pracę na szeroko rozumianym zachodzie a jeszcze inni – idąc nieco innym torem wybiorą coś bardziej niszowego, czyli np. Czechy.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o pracy w Czechach, warto zapoznać się z naszymi prawami i obowiązkami – z jakimi przyjdzie nam mieć do czynienia w obcym kraju. Przynajmniej na początku będzie to obce miejsce, dopóki nie zaklimatyzujemy się w nim na dobre. Oczywiście z czasem wszystkie prawa będziemy mieć w małym palcu, ale zanim to nastąpi proponuję zapoznać się chociaż z ogólnymi zasadami, żebyśmy wiedzieli na co się piszemy.

Pierwszą rzeczą, jaka na nas czeka, to umowa o pracę, która pracodawca zgodnie z zapisami zobligowany jest nam zapewnić. W owej umowie, muszą być zawarte informacje dotyczące wynagrodzenia i zgodnie z tymi zapisami pensja musi być rzetelnie wypłacana. Zgodnie ze stanowiskiem pracy, pracodawca zobligowany jest do zagwarantowania pracownikowi adekwatnych warunków do wykonywania pracy. Pracodawca zobowiązany jest respektować wszelkie prawa wynikające z ustaw, zapisów w umowie o pracę oraz z regulaminu zakładowego.

W pracownika obowiązku natomiast, jest również stosowanie się do wykładni prawa pracy. Osoba zatrudniona powinna w pełni samodzielnie wykonywać swoje obowiązki oraz stosować się do zapisów w umowie o pracę. Pracownik ma wiele praw, wynikających z różnych źródeł, ale żeby w pełni móc z nich korzystać oraz bezproblemowo odbywać stosunek pracy, powinien również stosować się do obowiązujących go reguł.

1 Komentarz

  1. Wiolka

    Witam jak wygląda praca w Czechach w sytuacji gdy firma nie ma pracy dla pracowmika wysyła go na wolne a potem każe nadrobić w nadgodzinach dni wolne na krore go firma wysłała? Kiedy pracownik robi przedczas by dorobic do pensji ale firma te godziny zabiera mu na pokrycie wolnego kiefy firma zrobila przestój?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *