Praca Czechy

Wykształcenie w Czechach.

studiowanie w Czechach

Studiowanie za granicą rozważają przeważnie osoby, które chciałby później podjąć pracę w docelowym kraju. Osoby myślące poważnie o pracy w Czechach powinny rozważyć zdobycie wykształcenia wyższego na jednej z czeskich uczelni. Tym bardziej, że gdzie jak gdzie, ale w Czechach szkolnictwo wyższe jest na bardzo wysokim poziomie.

Rodzaje szkół w Czechach są zbliżone do tych w Polsce. Młode osoby mogą edukować się w Uniwersytetach, Politechnikach, Akademiach. Poza tym w Czechach można zdobywać wykształcenie również w Wyższych Szkołach Zawodowych. Dzięki temu już po 3 latach nauki możemy uzyskać tytuł licencjata a już po 1-2 latach tytuł magistra. Doktorat to kwestia kolejnych 3 lat. Co ciekawe, osoby starsze również mogą zdobywać wykształcenie na nie tak dawno powstałych Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Przepustką do studiowania w Czechach na uczelni państwowej, jest dyplom ukończenia szkoły średniej oraz certyfikat potwierdzający znajomość języka czeskiego – ponieważ wykłady prowadzone są właśnie w języku czeskim. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ na niektóre uczelnie trzeba również zdać egzamin wstępny.

Wiadomo, że wykształcenie uzyskane na czeskiej uczelni, daje ogromną przewagę na rynku pracy nad osobami, które nie zdobyły wykształcenia w kraju. Aczkolwiek zdarza się, że można otrzymać dobrą ofertę pracy w Czechach, nie posiadając wykształcenia zdobytego na czeskiej uczelni, ale wtedy pracodawcy przeważnie wymagają od kandydatów posługiwania się czeskim na poziomie komunikatywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *