Praca Czechy

Stravenky – sposób czeskich przedsiębiorców na dodatkowe świadczenia dla pracowników.

Stravenky świadczenia pracownicze w Czechach

Jakie świadczenia socjalne dostajecie od pracodawców w Polsce? Korporacje przeważnie zapewniają pakiet medyczny, czyli kartę uprawniającą do wizyt u lekarzy wszelkiej maści, w ramach prywatnej opieki medycznej. Praktycznie każda szanująca się firma, zapewnia karty multisport. Pakiet sportowy gwarantuje pracownikom, swobodny dostęp do większości obiektów sportowych na terenie całego kraju. Te dwa rodzaje świadczeń pracowniczych świadczą o tym, że firma dba o zdrowie i formę osób zatrudnionych.

Czy spotkaliście się jeszcze z innymi formami wsparcia oferowanymi przez firmy? Ja raczej nie, choć wiele firm organizuje imprezy czy nawet wyjazdy integracyjne połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc a także licznymi atrakcjami. Niektóre firmy udzielają swoim pracownikom deputat, czyli “naturalne” świadczenia, w formie wytwarzanych przez firmę produktów lub oferowanych przez firmę usług. Rzadziej spotkać można bilety do kina, teatru lub na inne wydarzenia kulturalne.

W Czechach natomiast istnieje coś takiego jak Stravenky – bony do wykorzystania na jedzenie. W ramach oferowanych przez pracodawcę karteczek na jedzenie, można zrealizować obiad pracowniczy, zrobić zakupy w sklepie spożywczym a nawet pokryć rachunek za kolację w restauracji.

Czesi bardzo często zużywają Stravenky na przerwę obiadową. Praca w Czechach kojarzy mi się właśnie ze wspólnymi wypadami do pobliskiej hospody.

Czescy pracodawcy bardzo chętnie oferują swoim pracownikom bony żywnościowe, bo pozwalają im konkretnie zaoszczędzić. Jeśli pracodawca zdecydowałby się na premię pracowniczą, finalnie koszt dodatkowego świadczenia wzrósłby z uwagi na konieczność uregulowania podatku. Podatek na Stravenky jest mniejszy, w wyniku czego firma znacznie więcej zaoszczędzi, szczególnie kiedy zatrudnia wielu pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *